- Stationary design principle
- Cartridge design
- Balanced
- Independent of the direction of rotation
- Shock and vibration-dampend faces
- Springs outside the medium
| Range of application* | |
| Pressure | 700 mm Hg - 28 bar |
| Temp. | Elastomer dependent |
| Sliding velocity | up to 35 m/s |
| Shaft movements | axial ≤ Ø 22 +/- 0,5 mm | ≥ Ø 24 +/- 1,0 mm |
| radial ≤ Ø 22 +/- 0,4 mm | ≥ Ø 24 +/- 0,5 mm | |
| Sizes | |
| Dshaft | 24 - 100 mm |
| 1“ - 4“ | |
| Special sizes available on request | |
| Materials | |
| Metals | DIN 1.4571/Hast. C |
| Springs | Hast. C |
| Faces | CA, SC, SSIC, TC |
| O-Rings | FKM, EPDM, PTFE, FEP Umm., Chemraz, Kalrez, Aflas, etc. |
Other sizes, materials or design variations upon request.
* Maximum temperature / pressure / speed indicates operating extremes independently and does not imply the seal will function at these extremes at the same time. Contact DEPAC if in doubt.