- No unit dismantling required
- Cartridge-mounted
- Balanced
- Independent of the direction of rotation
- Multiple springs made of Hastelloy C
- Gland with axial flushing
- Springs outside the medium - no blockage of the springs
- Vibration-dampend stationary face support
- Replaces packings
| Range of application* | |
| Pressure | up to 12 bar |
| Temp. | Elastomer dependent |
| Sliding velocity | up to 15 m/s |
| Shaft movements | axial ≤ Ø 140 +/- 1,0 mm | ≥ Ø 145 +/- 2,0 mm |
| radial ≤ Ø 140 +/- 0,5 mm | ≥ Ø 145 +/- 1,0 mm | |
| Sizes | |
| Dshaft | 50 - 200 mm |
| 2“ - 7 ¾“ | |
| Special sizes available on request | |
| Materials | |
| Metals | DIN 1.4571 (316 xx) |
| Springs | Hast. C |
| Faces | CA, SC |
| O-Rings | FKM, EPDM |
Other sizes, materials or design variations upon request.
* Maximum temperature / pressure / speed indicates operating extremes independently and does not imply the seal will function at these extremes at the same time. Contact DEPAC if in doubt.